Контактне зварювання
З'єднання металу повинно бути надійним і міцним, такого результату дозволяє добитися контактна точкове зварювання. Технологія була названа таким чином, оскільки з'єднання проводиться по певних точках, розмір яких безпосередньо впливає на міцність з'єднання.
Призначення контактного зварювання
Область використання контактного зварювання велика, вона успішно застосовується як у великогабаритних конструкціях, так і міліметрових напівпровідниках і мікросхемах. З її допомогою вдасться поєднати більшість конструкційних матеріалів, навіть в автомобіле та авіабудуванні, сфері ремонту машин, застосовується саме контактне зварювання за допомогою спеціальних апаратів, таких як HAMMER DDT 6300A.
При цьому товщина, яка може бути зварена, може досягати 30 мм, і навіть кілька мікрометрів зможуть отримати надійне кріплення, що витримує високі навантаження. Саме тому контактне зварювання широко використовується в кузовному ремонті, з її допомогою відновлюється геометрія кузова, кріпляться додаткові панелі, змінюється конструкція в рамках процесів тюнингу. Автомобіль потребує міцному з'єднанню, оскільки з заводу має тисячі зварювальних точок, які необхідно відновити для безпеки водія і нормальних ходових якостей.
Принцип роботи апаратів
Для контактного точкового зварювання застосовуються спеціальні апарати, які використовують технологію нагрівання металу за допомогою розряду електроструму, наприклад, CONTACT DOT 8000. Для освіти точки використовуються електроди, передають струм на метал, а при його нагріванні відбувається з'єднання, як під час кування.
Оскільки деталі мають свій опір, вища температура нагріву утворює зварювальні точки діаметром 4-12 міліметрів. Апарати, які застосовуються для контактного зварювання, розрізняються по силі струму, тривалості імпульсу, силі стиснення електродів і характеристикам останніх. Важливо вибрати якомога більше універсальний апарат для задач кузовного ремонту, адже зварювання може не тільки з'єднувати елементи, але і нагрівати їх для подальшої деформації.
Необхідні аксесуари
Крім самого апарату, для контактного зварювання необхідні аксесуари, які найчастіше є витратними матеріалами:
- зварювальні кабелі, що підтримують передачу струму потрібної потужності;
- електрод кутовий, стикового та інші види;
- зарядно-пусковий пристрій для запуску в холодну пору року або термінового ремонту на виїзді;
- плече для відбортування (застосовується в кузовному ремонті). Також може знадобитися плече С2 для С - образних зварювальних кліщів;
- наконечник електрода;
- підвіс з системою обертання кліщів на 360 ° і багато інших.
Інверторні апарати: переваги та особливості
Раніше роботи з металом, включаючи з'єднання металевих деталей, проводилися трансформаторними апаратами. Їм на зміну прийшли інверторні зварювання, що володіють підвищеним ККД - в окремих випадках цей показник досягає 95%.
Також інвертори дозволяють знизити витрату енергії та можуть працювати в умовах перепадів напруги, а завдяки застосуванню нових технологій, пристрої з інвертором стали ще й більш компактними. Вони більш витривалі та розраховані на інтенсивні навантаження, але для заводських умов не підходять, тому частіше застосовуються в домашніх господарствах і на СТО.
Щоб домогтися максимальної якості зварювання при проведенні кузовного ремонту, використовують сучасні апарати, такі як INVERTER DOT і його поліпшена версія INVERTER DOT PLUS. Вони, як і схожі за технологією пристрою, мають ряд переваг:
- малу вагу і компактні габарити: близько 4 кілограмів маси;
- максимальна безпека завдяки наявності схем захисту;
- економія енергії - інвертори споживають у 2-3 рази менше енергії аналогів;
- плавність роботи;
- висока якість швів, яке гарантується стійким горінням і легким запалюванням дуги;
- підтримуються різні електроди.
Тому контактна точкове зварювання, що проводиться за допомогою інверторних апаратів, є відмінним вибором для якісних кузовних і інших ремонтних робіт завдяки надійності та високої ефективності результату.